Kancelaria Radcowska Poznań | Legate.pl

(+48) 61 224 94 53

(+48) 600 979 750

kancelaria@legate.pl

Grobla 27a/3, 61-858 Poznań

  • Home
  • Kancelaria
    • Założyciel
    • Nasze zasady
    • Odpowiedzialność zawodowa
    • Honorarium
    • Publikacje
  • Oferta
    • Specjalizacje
    • Dieta i ryczałt za noclegi
    • Mobbing w pracy
    • Dyskryminacja pracownika
    • Podróże służbowe - delegacje
    • Upadłość konsumencka
    • Obszary praktyki
    • Prawo cywilne
    • Prawo pracy
    • Prawo rodzinne
    • Prawo spadkowe
  • Mobbing i dyskryminacja
    • Najważniejsze zagadnienia
    • Podstawowe pojęcia
      • Mobbing
      • Dyskryminacja
  • Spadek i zachowek
    • Najważniejsze zagadnienia
    • Podstawowe pojęcia
    • Sprawa o zachowek
  • Kontakt
  • English
  • Home /
  • Spadek i zachowek /
  • Najważniejsze zagadnienia

Spadek i zachowek - najważniejsze zagadnienia

Jedną z naszych specjalizacji jest prawo spadkowe, ze szczególnym uwzględnieniem problemów takich jak: nabycie spadku, dział spadku i roszczenie o zachowek. Za pomocą portalu spadek.com.pl, staramy się przybliżyć Czytelnikom zasady dziedziczenia, nabywania spadku przysługiwania prawa do zachowku. Na w/w portalu opublikowaliśmy szereg artykułów dotyczących spadku i zachowku, poniżej znajdą Państwo odesłania do najważniejszych z nich, wraz z krótkim streszczeniem.

Nabycie spadku - kiedy nabywamy spadek? 
Kodeks cywilny wskazuje, iż momentem nabycia spadku jest chwila otwarcia spadku. Czym jest zaś chwila otwarcia spadku? Jest to moment śmierci spadkodawcy. Spadek nabywany jest więc z chwilą śmierci spadkodawcy. Kroki prawne podejmowane przez spadkobierców po śmierci spadkodawcy dotyczą stwierdzenia nabycia spadku oraz działu spadku nabytego przez spadkobierców.

czytaj więcej...

Jakie są skutki nabycia spadku?
Gdy dowiadujemy się o śmierci spadkodawcy i o tym, że nabyliśmy spadek, powinniśmy zadać sobie pytanie jakie skutki wywołuje nabycie spadku. Podstawowym skutkiem jest dziedziczenie praw i obowiązków związanych ze spadkiem. Spadkobiercy, do chwili działu spadku, dziedziczą te prawa i obowiązki łącznie, a zakres dziedziczenia jest uzależniony od złożonych przez nich oświadczeń o przyjęciu lub odrzuceniu spadku.
czytaj więcej...

Przyjęcie spadku oraz odrzucenie spadku.
Spadek kojarzy się najczęściej z majątkiem. Częstokroć sprowadza się jednak niestety głównie do długów. Spadkobiercy nie mają obowiązku przyjęcia spadku. Jeśli jednak chcą odrzucić spadek, swą wolę winni wyrazić poprzez złożone przed sądem lub notariuszem oświadczenie o odrzuceniu spadku. W przeciwnym razie przyjmą spadek z mocy prawa z dobrodziejstwem inwentarza, co ograniczy ich odpowiedzialność za długi spadkowe do wartości wierzytelności wchodzących w skład spadku.
czytaj więcej...

Spadkobiercy ustawowi - kto dziedziczy spadek z mocy ustawy?
Kto dziedziczy po zmarłym spadkodawcy? Jest to pytanie ważne nie tylko ze względu na ustalenie czy my należymy do osób uprawnionych do spadku po zmarłym, ale także do ustalenia kręgu spadkobierców, którego skład jest kluczowy przy żądaniu działu spadku albo żądaniu zapłaty zachowku. Pamiętać należy, iż ustalanie kręgu spadkobierców żądzi się określonymi zasadami i hierarchią.
czytaj więcej...

Spadkobiercy testamentowi - kto może dziedziczyć na podstawie testamentu?
Spadkobiercy testamentowi pojawiają się oczywiście w sytuacji, w której spadkodawca pozostawił po sobie testament. Spadkobiercą testamentowym może być każdy, co wynika z prawa spadkodawcy do dobrowolnego rozporządzania swoim majątkiem na wypadek śmierci. Swoboda ta ograniczona jest poprzez określenie kręgu osób uprawnionych do zachowku, w przypadku gdy zostaną one pominięte przez spadkodawcę przy sporządzaniu testamentu.
czytaj więcej...

Dział spadku - jak podzielić spadek?
Dział spadku jest zasadny gdy liczba spadkobierców jest większa niż 1. Po przeprowadzeniu działu spadku, spadkobiercy przestają być współwłaścicielami całości praw i obowiązków wchodzących w skład spadku, a nabywają na wyłączna własność określone składniki spadku i mogą od tego momentu swobodnie nimi rozporządzać. Dział spadku może nastąpić przed sądem albo w drodze umowy zawartej przez spadkobierców, najlepiej przed notariuszem (forma notarialna jest obligatoryjna gdy w skład spadku wchodzi nieruchomość).
czytaj więcej...

Zachowek - komu przysługuje roszczenie o zachowek?
Zachowek jest swoistą rekompensatą przysługującą osobom najbliższym spadkodawcy w razie pominięcia ich przez spadkodawcę w testamencie lub w sytuacji, w której spadkodawca nie pozostawił testamentu, jednakże całość lub znaczną część swego majątku rozdał za życia w formie darowizn. Zachowek przysługuje wąskiej grupie osób najbliższych spadkodawcy i dochodzony może być skutecznie przez osobę uprawnioną w terminie 5 lat od ogłoszenia testamentu lub 5 lat od otwarcia spadku (gdy spadkodawca nie pozostawił testamentu).
czytaj więcej...

Wysokość zachowku - czego żądać może osoba uprawniona do zachowku?
Wartość zachowku, którego dochodzić może osoba uprawniona obliczana jest jako ułamek udziału spadkowego, który w normalnej sytuacji przysługiwałby osobie uprawnionej do zachowku gdyby dziedziczenie następowało na zasadach ustawowych. Ułamek ten przyjmuje dwojaką wartość. Wartość podstawowa to 1/2 tego, co spadkobiercy przysługiwałoby na mocy ustawy. W szczególnych przypadkach (gdy uprawniony jest małoletni lub trwale niezdolny do pracy) wartość ta wzrasta do 2/3.
czytaj więcej...

Od kogo żądać zapłaty zachowku?
Zachowku żądać możmy od osób wzbogaconych naszym kosztem na skutek pominięcia nas przez spadkodawcę przy podziale jego majątku, a więc zasadniczo od: spadkobierców testamentowych oraz osób obdarowanych przez spadkodawcę za jego życia. Dodatkowo zachowku można w pewnych sytuacjach dochodzić od osób, na rzecz których spadkodawca uczynił zapisy windykacyjne. W praktyce najczęściej zachowku dochodzi się od spadkobierców testamentowych.
czytaj więcej...

Jak napisać testament?
Polecaną formą sporządzenia testamentu jest forma aktu notarialnego. Testament sporządza wówczas notariusz. Jeśli decydujemy się jednak na samodzielne sporządzenie testamentu, pamiętać musimy by sporządzić go koniecznie własnoręcznie i odręcznie. Niedopuszczalne jest podyktowanie innej osobie treści testamentu lub wydrukowanie testamentu przygotowanego na komputerze i podpisanie się jedynie pod nim.
czytaj więcej...

Unieważnienie testamentu - jak unieważnić testament?
Unieważnienie testamentu dopuszczalne jest w szeregu przypadków - w szczególności gdy nie zawiera on pewnych wymaganych prawem elementów, sporządzony został w niedozwolonej formie lub w stanie braku świadomości lub dobrowolności po stronie spadkodawcy. Zarzut nieważności testamentu podnieść należy jak najwcześniej - w szczególności przed stwierdzeniem nabycia spadku przez sądem lub poświadczeniem dziedziczenia przed notariuszem.
czytaj więcej...

Zapis testamentowy - jak sporządzić zapis testamentowy?
Zapis testamentowy sporządza się poprzez zamieszczenie w testamencie postanowienia zobowiązującego spadkobiercę do dokonania określonego świadczenia majątkowego na rzecz osoby wskazanej przez spadkodawcę (zaposobiercy). Zapis testamentowy powinien być możliwie precyzyjny i wskazywać w jakim najwcześniejszym terminie zapisobierca będzie mógł się domagać wykonania zapisu.
czytaj więcej...

Polecenie testamentowe - jaką funkcję pełni polecenie w testamencie?
W odróżnieniu od zapisu testamentowego, polecenie testamentowe ma na celu zobowiązanie spadkobiercy do podjęcia określonego działania lub zaniechania określonych działań, które nie muszą mieć charakteru majątkowego i nie muszą być skierowane wobec innej osoby. Polecenie testamentowe, podobnie jak zapis testamentowy, może zostać ustanowione z zastrzeżeniem określonego warunku lub terminu.
czytaj więcej...

Wydziedziczenie - kiedy można wydziedziczyć?
Wydziedziczenie możliwe jest jedynie w stosunku do osób uprawnionych do zachowku (polega bowiem na pozbawieniu prawa do zachowu) i dokonać go można jedynie w określonych prawem sytuacjach. Sytuacje te mogą polegać na niedopełnianiu obowiązków rodzinnych lub innym nakierowanym na spadkodawcę postępowaniu sprzecznym z zasadami współżycia społecznego, w szczególności noszącym charakter przestępczy.
czytaj więcej...

Wydziedziczenie - jak wydziedziczyć osobę uprawnioną do spadku?
Wydziedziczenia dokonać należy koniecznie w testamencie. Pamiętajmy, że testament nie musi zawierać rozporządzenim całym majątkiem spadkodawcy, stąd może on nawet ograniczać się jedynie do wydziedziczenia. Wydziedziczenie powinno być precyzyjne, stanowcze i wskazywać jasno przyczynę wydziedziczenia. Najlepiej dokonać go przynajmniej z podpisem notarialnie poświadczonym.
czytaj więcej...

Koszty sprawy o zachowek.
Roszczenie o zachowek ma charakter ściśle majątkowy. Wytaczając pozew o zachowek należy załączyć do niego dowód uiszczenia opłaty od pozwu w wysokości stosunkowej stanowiącej 5% wartości przedmiotu sporu (a więc wartości dochodzonego przez nas zachowku) - z zaokrągleniem do pełnej złotówki w górę. Poza opłatą od zachowku konieczne może być m.in. pokrycie kosztów przygotowania opinii przez biegłego oraz kosztów zastępstwa procesowego strony pozwanej.

Koszty sprawy o dział spadku.
W przeciwieństwie do pozwu o zachowek, wniosek o dokonanie działu spadku opłacany jest opłatą stałą wynoszącą co do zasady 500 PLN (lub 300 PLN jeśli wniosek zawiera zgodny projekt działu spadku). W sytuacji gdy dział spadku połączony jest z podziałem majątku, opłata rośnie do 1.000 PLN (lub 600 PLN jeśli wniosek zawiera zgodny projekt działu spadku). Gdy dochodzi konieczność zniesienia wspólności ustawowej małżeńskiej, opłata wzrasta o 1.000 PLN.

© 2025 Kancelaria Radcowska Poznań | Legate.pl

Go Top
  • Follow via Facebook
  • Follow via Google+